HiTech חדשות

 

אמנם, בדומה לנהוג בעולם, גם אצלנו מרבית הצרכנים רוכשים כיום מחשבים ניידים, ומעדיפים אותם על הסרבול של אלו הנייחים. ובכל זאת, גם לאלו ישנם יתרונות - קיבצנו עבורכם כמה הסברים והמלצות כשבאים לרכוש מחשב ביתי נייח

יש לכם מקום עבורו בשולחן?
נכון, מרביתכם כבר וויתרתם על מחשב ביתי נייח – שהוא גדול, מסורבל, כבד, לעיתים מרעיש, ואי אפשר להסתובב עימו ברחבי הבית או הגינה. אבל, מחשבים נייחים מציעים עדיין יחס תמורה נהדר בין ביצועים טובים למחיר נמוך, והודות למבנה הפיזי שלהם ולמגוון הרכיבים המיוצרים עבורם, הם נחשבים גם לאמינים וחשופים פחות לתקלות ובעיות.

מותג או מורכב?
בניגוד לארה"ב או לאירופה, בישראל, מחשבי מותג נייחים כמו דל, אייסר, HP ואחרים, אינם פופולאריים בקרב הצרכן הפרטי. הסיבה קשורה בעיקר למחיר היקר יותר, וגם לכך שיבואני מחשבי המותג שיווקו אותם בארץ בעיקר לארגונים וחברות. בארץ נמכרים בעיקר מחשבים נייחים 'שכונתיים', כלומר כאלו שמכילים אוסף רכיבים שחלקם עלומי שם – אגב, זה לא בהכרח פחות טוב. היתרון במחשב נייח ממותג: איכות חלקים והרכבה טובים, אחריות כללית במקרים רבים משופרת. חיסרון: אין הרבה גמישות בהתאמה למשתמש, כלומר, ישנן פשרות ולא תמיד ניתן לתפור מחשב בדיוק לפי הצרכים.

לוח אם
מחשב מורכב כמו לגו. לוח האם הוא משטח מרכזי שעליו מורכבים פריטים חשובים, חלקם מוצמדים בכוח, ואחרים מולחמים. על לוח האם יושבים בין השאר המעבד, רכיבי הזיכרון, וכו'. רבים מרוכשי מחשב מתעלמים מלוח האם, אבל כדאי בהחלט לשים לב אליו: מומלץ לרכוש לוח אם שמיוצר ע"י יצרן מפורסם ואמין בתחומו, כמו גיגה-בייט, אסוס וכו'. לא להתפשר על לוח אם זול, שעלול להישרף, או לפגום בביצועי המחשב, גם אם חלקים אחרים שרכשתם הם באיכות טובה. המלצה: העדיפו לוח אם שאינו כולל כרטיס קול וכרטיס מסך מחוברים (On-Board).

 

לוח האם: התאימו אותו לצרכים שלכם, ובחרו אחד מתוצרת מוכרת

 

המעבד
למעבד, שהוא גם רכיב ה-CPU ( או יחידת העיבוד המרכזית), חשיבות רבה שמשפיעה על ביצועי המחשב, ועל יכולת המשתמש לבצע מספר מטלות במקביל, מבלי לאמץ את המחשב ולגרום לקריסתו. כשרוכשים מעבד, יש לשים לב לסוג המעבד ומהירותו, הנמדדת בנתוני מה"צ. בארץ נמכרים סדרת המעבדים של אינטל, ומתחרים בהם סדרת המעבדים של AMD. לכל סדרה דגם שמתאים לביצועים ולייעוד אחרים, וההבדלים במחיר בין מעבדים נחותים לבין מעבדים טובים, יכול להיות עצום. כיום, נמכרים מעבדים שאינם מסתפקים בליבה אחת, אלא בשתיים ואף מרובי ליבות, שמאפשרות להם לתפקד כמו מספר מעבדים נפרדים, וכתוצאה מכך לספק ביצועים טובים. יחד עם זאת, גם מעבדים זולים בעלי ביצועים סבירים בלבד, יספקו משתמשים בסיסיים שזקוקים בעיקר לגלישת אינטרנט וליצירת וניהול מסמכי אופיס. אחד המעבדים הנפוצים ביותר כיום הוא  Core 2 duo של אינטל, שהוא למעשה הדור השני של מעבדים כפולי ליבה. ב-2011 ההמלצה למשתמשים מתקדמים, היא לקחת מעבדי i5 של אינטל עם ארבע ליבות, ויש גם מקבילים מבית AMD – בדרך כלל, מחיריהם זולים יותר מאלו של אינטל.

 

אמנם זעיר, אבל חשיבותו קריטית לביצועי המחשב: המעבד

 

זיכרון
אחד מפריטי החומרה שמשפיעים על ביצועי המחשב – בנוסף ללוח האם ולמעבד – הוא הזיכרון (RAM). סוג הזיכרון המומלץ כעת הוא DDR3, ואת זה צריך לבדוק עוד כשבוחרים לוח אם. מבחינת כמות הזיכרון, ההמלצה שלנו היא לא להתקמצן – במיוחד אם אתם מתכננים להשתמש במחשב לפחות 3 שנים. ההמלצה היא לרכוש שני רכיבי זיכרון של 2 גיגה בייט כל אחד, כלומר שהמחשב יקבל סה"כ 4 גיגה בייט של זיכרון, ורצוי אפילו יותר. ישנה חשיבות גם למהירות רכיב הזיכרון, שמצוינת ביחידות מה"צ, הפופולארי הוא 1333 מה"צ, רק שצריך לבדוק לפני כן, באיזו מהירות תומך לוח האם.

כונן קשיח
מחשבים נייחים של 2011 מחייבים כוננים קשיחים בעלי נפח מכובד. הסיבה היא כמובן השתלטות פורמט ה-HD (אבחנה גבוהה) על חיינו, עובדה שמחייבת שטח אחסון רב, מכיוון שנפח כל קובץ גדול משמעותית ממה שהורגלנו עד לפני מספר שנים. מבחינת נפח, המינימום המומלץ למשתמשי מולטמדיה ממוצעים הוא 500 מגה בייט, או חצי טרה-בייט. לא פחות מהנפח, חשובה מהירות הכונן – כונן מהיר כמה שיותר, משמעותו גישה מהירה יותר למידע. לכן, העדיפו כזה שמהירות סיבובו היא לפחות 7,200 סל"ד.

כרטיס מסך
אם אתם מרבים להשתמש במחשב כאמצעי בידור ומולטימדיה, משחקים, וצפייה בסרטים, אל תוותרו על כרטיס מסך איכותי וחזק. העדיפו כזה שמגיע מבית היוצר של ATI , nVidia וכו', ובדקו שהוא מצויד בכמה שיותר זיכרון – ככל שלכרטיס המסך יהיה זיכרון עצמאי רב יותר, הרי שהוא יחסוך ממשאבי המחשב, כך שהביצועים יהיו טובים יותר. במסגרת עידן ה-HD, אפשר לחפש כרטיס מסך שכולל יציאת HDMI איכותית, שתאפשר חיבור המחשב לטלוויזיה הדקה בלון.

מארז וספק כוח
בחירת המארז תלויה בהעדפות המשתמש מבחינת עיצוב וצורה, אך גם מבחינתאוורור נאות, ורמת הרעש שהוא מפיק. בחרו מארז גם בהתאם להנדסת האנוש שלו, כלומר, האם מתגי ההפעלה, השקעים והיציאות נמצאים במיקום נוח מלפנים ומאחור. מרבית הצרכנים לא מודעים כלל להימצאותו של ספק הכוח במחשב הנייח, ולחשיבותו. 
פריט זה - כשמו כן הוא – תפקידו לספק כוח חשמלי למחשב בצורה תקינה ומיוצבת, ולמנוע קריסות ונפילות מתח בלתי צפויות. בדרך כלל, מארזים בסיסיים יגיעו עם ספק כוח חסר שם, ובעל מפרט בסיסי. אם יש לכם מחשב עם מפרט מכובד, ואתם דואגים לתקינותו, בחרו ספק כוח שהספקו לפחות 500 וואט, ורצוי ממותג שמתמחה בספקי כוח – כנסו לאינטרנט או שאלו בחנויות מחשבים. יש צורך להתאים את ממדי ספק הכוח והמפרט שלו למארז, ללוח האם, ולעיתים גם לסוג המעבד שבו מצויד המחשב.

מארז: במגוון גדלים ועיצובים

ספק כוח: אל תחסכו בפריט החשוב הזה

 

יציאות וחיבורים
בחלקו האחורי של המארז, נמצאים שלל חיבורים, שקעים ויציאות, שמחוברים ללוח האם. בהתאם לאביזרי החומרה שברשותכם (מקלדת, עכבר, מסך, מדפסת, רמקולים, וכו') העדיפו כמה שיותר שקעי USB. שקעים כאלו, כדאי שימוקמו גם בחלקו הקדמי של המארז, לנוחות המשתמש.

אביזרים משלימים
מערכת ההפעלה הנפוצה למחשבים נייחים ב-2011 היא חלונות 7, ואם תרכשו אותה יחד עם מחשב חדש, תקבלו אותה במחיר נמוך מאד, יחסית. רוכשי מחשב נייח מצרפים אליו מסך דק מסוג LCD או LED שהינםבעלי מאפיינים דומים לאלו של טלוויזיות. בחרו את גודל המסך בהתאם לשימושיכם, ובהתאם לקירבתם מהמסך. מרבית המסכים כיום הם מלבניים/רוחביים, ולא ריבועיים. מסך 21 עד 22 אינצ' יספק את מרביתכם. אביזרים נוספים שייתכן ותקבלו ביחד עם המחשב, הם מקלדת ועכבר. בכדי להקל על החיים, כדאי לרכוש אביזרים אלחוטיים, שמן הסתם עולים יותר.

אחריות
רכיבים שונים זוכים למשך זמן אחריות שונה. המינימום הוא שנה, צורבים מקבלים בדרך כלל שנתיים או שלוש שנים, כוננים קשיחים זוכים לשלוש עד חמש שנים, ורכיבי זיכרון ומעבדים מקבלים אחריות לכל החיים, כלומר, ללא הגבלה. העדיפו תמיד תיקון בבית הלקוח, זה כמובן נוח יותר מאשר להיסחב עם מחשב כבד למעבדה.

 

 

Designed by MEAKS